Jistě si každý předstravuje, že se mu podaří vysněná fotografie, kterou někdy viděl v časopise. Ledňáčka, který právě ulovil rybu, papuchálka s úlovkem, jak se snaží přistát do svého hnízda, nebo orla cupujícího svou kořist. Bohužel to však ve skutečnosti není tak snadné, spíše naopak.
Pro začátek je určitě nejlepší zkusit vyfotit sokolnicky vedeného nebo jinak ochočeného jedince, je totiž alespoň minimálně schopný spolupracovat.
Divocí ptáci jsou velmi plachá zvířata a tak je velmi nepravděpodobné, že se vám podaří detailní fotografie při odpolední procházce lesem nebo při jízdě autem kolem pole.
čas: 1/1250, clona: 6.3, ISO:400, ohnisko 176 mm,
objektiv 70-200 4 L USM + 1.4 extender
Jak začít
Určitě doporučuji prozkoumat nabídku fotografických workshopů nabízejích focení ptačí říše. Zvířata nebudou tolik plachá a užitečné profesionální rady zkušených fotografů se nikdy neztratí, spíše naopak. Takovýto workshop vás může posunout velmi kupředu nejen co se týče vlastního fotografovaní, ale i získání kontaktů na kolegy.
Profesionální fotografové pomohou s otázkou nastavení foťáku i s otázkou kompozice a následných úprav v grafických programech.
Pokud však nechcete začínat naostro v přírodě a pod vedením instruktora, je možné navštívit jakoukoli zoologickou zahradu, či známé hnízdiště ptáků, nejčastěji kachen, labutí a racků, kde je možné strávit i několik hodin a zkoušet ostření, nastavení i kompozici.
čas: 1/1000, clona: 4.0, ISO:400, ohnisko 118 mm,
objektiv 70-200 4 L USM
S čím je třeba počítat
Jedná se o velmi náročnou záležitost, a to jak finančně, tak časově. Určitě se vyplatí si stanoviště předem připravit či vytipovat. To znamená, nejen místo, kde se dá očekávat výskyt ptáků, ale také místo s nerušivým pozadím dotvařející výslednou kompozici.
Čím nejnápadnější budete, tím se zvyšuje šance na „ulovení" ptáka. Tomu samozřejmě odpovídá i oblečení. Takže bílé kalhoty a oranžová bunda jsou v lese fajn, pokud vás budou hledat hasiči. Jinak bych ale zvolil nejlépe maskáče, ideálně s goretexem, protože je velmi pravděpodobné, že se budete válet po zemi. Určitě se také hodí karimatka jako podklad a alespoň nějaká maskovací šála.
Jde o to, že ideální je fotit z úrovně očí zvířete, takže šup na zem. :-) Je to poněkud problematické při focení vodních ptáků, ale i tam jde mít fotoaparát těsně nad hladinou případně dát stativ přímo do vody. Pokud to myslíte s focením vodního ptactva vážně, pak fotovor je správná volba.
čas: 1/2000, clona: 5.6, ISO:400, ohnisko 172 mm,
objektiv 70-200 4 L USM, blesk
Jakou techniku použít
Rozhodně se vyplatí kvalitní technika, není však striktní podmínkou! Pokud chcete fotit tzv. „letovky" zjistíte velmi rychle, že je vhodné mít rychlý foťák, který umožňuje dostatek snímků v sérii. A stejně tak i odpovídající paměťovou kartu. Před focením je tedy třeba si utřídit, zda chcete pořizovat letovky a jiné „akční" fotky, nebo spíše fotografie statické a portrétové, pak vybavení tolik „nadupané" být nemusí.
Stejné je to u teleobjektivu. Určitě doporučuji objektiv s vysokou světelností a delším ohniskem než-li je 200 mm.
Samozřejmě nic z toho není dogma, ale doporučení pro rychlejší zvládnutí začátků. Pokud ptáky dostatečně vycvičíte (např. krmítkem), určitě by šlo fotit i se základním objektivem.
Důležitou věcí (nikoliv však nezbytnou) je i kvalitní stativ. Minimálně by měl udržet váš teleobjektiv bez chvění a být dostatečné odolný proti např. několikahodinovému stání ve vodě.
Pro zimní focení se určitě také hodí náhradní baterie, jak do fotoaparátu, tak do blesku.
čas: 1/640, clona: 5.6, ISO:400, ohnisko 145 mm,
objektiv 70-200 4 L USM + 1.4 extender, blesk
Jak ostřit
Při statické fotce, kdy máte možnost si vybrat, volíme jeden ostřící bod a zaostříme nejčastěji na oko. V letu je to o dost obtížnější, v tomto případě se používá zónového výběru ostřícího bodu. Také pomáhá i předostřit si na místo, kam pták letí nebo přistává, aby se focení stihlo, aby autofokus nemusel projíždět celý interval.
čas: 1/1000, clona: 5.6, ISO:320, ohnisko 280 mm,
objektiv 70-200 4 L USM 1.4 extender
Co na závěr
Hlavně trpělivost. Je vysoce pravděpodobné, že se vám během první půlhodiny či celého dne nepodaří žádná opravdu skvělá fotka. Nicméně trpělivost růže přináší a v dnešní době se určitě počítá i čas strávený ve volné přírodě.
Každopadně hodně zdaru a tešíme se na vaše fotografie!
Fotografie: Petr Krejzl pkmphoto.cz