Zamračené dny plné podzimní inverze jsou jako stvořené pro fotografování tekoucí vody. Podzimní špatné počasí se ideálně hodí pro fotografování tekoucí vody. Světlo je pěkně difúzní a nehrozí tak tvorba přepalů na vodní hladině, jako při slunečním dni. Málo světla nám také umožní použít dlouhý čas, který rozmaže vodu na tzv. mlíko.
Pomocníci při focení tekoucí vody
- Bytelný stativ
- Dálková spoušť
- Vodováha do sáněk blesku
- Holinky nebo broďáky
- Polarizační nebo neutrální filtr
Když dorazíme na místo fotografování, je dobré si místo nejprve projít s fotoaparátem a zkoušet si kompozice nanečisto a až poté rozložit stativ.
Délku expozice stanovuji podle rychlosti toku vody a také podle svého fotografického záměru, jestli chci mít vodu na fotce divokou, hravou a rychlou nebo jí úplně zastavit a rozmazat. ISO volím od 50 do 200 a clonu volím od hodnot 8 až 13 vyvážení bílé mám na mráček. Ostřím na hyperfokální vzdálenost, pro zjednodušení do cca 1/3 obrazu. Dříve jsem používal předsklopení zrcátku a samospoušť 10s. Dnes již plně využívám možnosti moderních zrcadlovek a fotím přes live-view, exponuji za použití dálkové spouště.
Pro odstranění odlesků z hladiny používám polarizační filtr, pro dosažení ještě delšího času používám i filtr neutrální.
Protože fotografuji digitálně, tak z jednoho místa zkouším různé expozice, většinou pomocí zvyšování a snižování ISO, kterým reguluji rozmazání vody a až doma si vyberu fotku, která se mi líbí.
Při fotografování vody je také dobré si všímat různých detailů, listů ve vodě, zmrazků, osamělých kamenů atd. Zvláště pokud je řeka příliš velká a nudná, či potok příliš bordelatý. Občas je také dobré si danou scénu trochu vyčistit. Pro fotografování detailů většinou využívám střední teleobjektiv s ohniskovou vzdáleností 100 až 200mm a polarizační filtr. Kvalitní zoom je v tomto ohledu velkou výhodou a často zjednodušuje instalaci fotoaparátu.
Na závěr několik rad k nastavení času
Rozmazání nebo naopak zmražení pohybu vody hodně závisí na konkrétním vodním toku, je tedy třeba přizpůsobit časy experimentováním na místě. Obecně se dá říct, že:
- časy nad 5s udělají z tekoucí vody "mlíko" případně "mlhu"
- časy v rozmezí 1/15 - 5s vodu rozmažou
- časy kratší než 1/100 vodu zastaví, to je vhodné například pro zachycení zastavených odlétávajících kapek