V této recenzi objektivu Samyang 500 rozhodně nepůjde o exaktní test prověřující všechny aspekty tohoto zajímavého objektivu. Mým cílem bylo vyzkoušet objektiv "v poli", v běžných fotografických situacích. Nečekejte tedy žádné zkušební obrazce a podobné věci. O Samyangu a vůbec o zrcadlových objektivech jsem do té doby pouze slyšel a tak jsem se na jeho test moc těšil.
Popis objektivu, technologie
Objektiv je poměrně kompaktní, měří necelých 12 cm a váží 700 gramů. Průměr objektivu je slušných 9,5 cm. Konstrukční zpracování působí velice dobrým dojmem, jde o poctivý kus železa. Ostřící prstenec jde ale na můj vkus poměrně ztuha.
S příslušnou redukcí (T2 adaptérem) ho lze použít na fotoaparátech Canon, Nikon, Pentax, Olympus 4/3 a Sony.
Objektiv nasazený na fotoaparátu určitě každého zaujme.
Konstrukce
Světlo vstoupí do objektivu a dopadne na zrcadlo na zadní straně. Odtud se odrazí do menšího zrcátka, které je umístěno vepředu a z něj poté na čip fotoaparátu. Dochází tak k ohybu světla a objektiv tak může být poloviční oproti ostatním objektivům, kde světlo dopadá na čip přímo.
Objektiv má fixní clonu 6,3. Nejmenší zaostřitelná vzdálenost jsou dva metry.
Bokeh
Bokeh, který tento objektiv vytváří je velice zvláštní. Je to samozřejmě dáno jeho zrcadlovou konstrukcí. Pokud jsou v pozadí kruhové objekty, v případě naší ukázky odkvetlé pampelišky, na pozadí jsou vidět kolečka s prázdným prostředkem. Dle mého názoru se tento bokeh dá velice elegantně kreativně využít.
Makro
Překvapivě dobře je objektiv použitelný pro makrofotografii a to zejména pro statické objekty. Nutností je ale kvalitní stativ. Jedinou (i když poměrně velkou) nevýhodou je fixní clona a tedy nemožnost práce s hloubkou ostrosti. Nicméně vzhledem k minimální zaostřitelné vzdálenosti 2 m, jste ale stejně nuceni držet od fotografovaného objektu dostatečný odstup a poměrně často je clona 6,3 postačující.
Měsíc a ostatní nebeské objekty
Tento objektiv bývá obecně doporučován pro fotografování oblohy a obecně nebeských objektů. Já bohužel tak úplně přesvědčen o jeho vhodnosti nejsem. Nutností (a samozřejmostí) je dobrý stativ. I tak jsem měl se správným zaostřením měsíce poměrně velké problémy a odpadu bylo mnoho.
Výhodou je když váš fotoaparát podporuje živý náhled (live view) s digitálním zoomem. To při manuálním ostření opravdu hodně pomáhá, ale opět člověk naráží na tuhost ostřícího prstence a dost často prostě proostří :-(.
Akční scény
Akční scény jdou fotografovat opravdu velice složitě, musí se počítat s velkým odpadem. Zaostřit manuálně z ruky a s poměrně malou hloubkou ostrosti je téměř nadlidský úkol. Pokud však váš fotoaparát dokáže snímat sekvenčně několik snímků v sérii máte alespoň naději na úspěch. V tomto případě doporučuji držet spoušť a současně se snažit zaostřit.
Jak jsem již říkal, tato metoda generuje velké množství odpadu, ale zvyšuje se šance na ostrou fotografii.
Video
Zpracování fotografií
Co se týče softwarových úprav fotografií, obvykle používám vyvážení bílé, trochu kontrast a finální doostření. U tohoto objektivu (opět jde o můj subjektivní pocit) bylo potřeba přidat kontrastu mnohem více, zejména při focení v protisvětle. Také bylo třeba více doostřovat. Všechny fotografie zde zobrazené byly softwarově upraveny. Pokud by měl někdo zájem, jistě můžeme zveřejnit i čisté raw soubory.
Závěr
Objektiv Samyang 500 je jistě zajímavý kus fotografického příslušenství a to nejen kvůli jeho neobvyklé konstrukci. Bohužel, možnosti jeho využití jsou poměrně limitované. Já osobně bych ho používal pro natáčení časosběrných dokumentů, případně pro statické makro snímky.
Fotografie byly pořízeny s tělem Canon EOS 7D.
Poděkování
Za zapůjčení toho zajímavého objektivu děkujeme e-shopu fotonka.cz
Kompletní galerie
Na závěř všechny obrázky z recenze plus několik navíc.