Pokud si chcete koupit svůj první stativ a vůbec nevíte jaký je vhodný, na co se zaměřit a podle čeho vybírat. Nebo se jen chcete dozvědět o stativech něco víc, je tento článek určený právě pro vás. Povíme si něco o důležitých parametrech pro výběr, jak se stativy dělí a jak neutratit zbytečně peníze za něco co bychom nakonec nevyužili.
Určitě znáte tu situaci, kdy dost peněz utratíte za poměrně kvalitní foťák a sklo a na ostatním příslušenství se snažíte ušetřit. Ve skutečnosti by to mělo být naopak. Řekněme si upřímně, digitální technologie roste každým měsícem a fotoaparát, který máme, nám jednou přestane stačit. Koupíme si jiný, ale stativ nám zůstane mnohdy na celý život. Proto se rozhodně nebojte dobré investice.
Stativ vybíráme podle různých parametrů:
Důležitý je MATERIÁL
Nejčastějším materiálem jsou hliníkové slitiny (tzv. duraly). Jsou pevné a jejich cena je většinou opravdu přijatelná. Stativy lepší třídy jsou pak vyrobeny z uhlíkových vláken (tzv. karbony), jsou sice lehoučké, ale zato jejich cena je vyšší. Tento materiál výborně tlumí vibrace, díky čemuž dosáhneme lepších fotek. Tyto typy stativů se vyplatí fotografům - cestovatelům. Nejdražší stativy jsou titanové. Můžeme se setkat i s dřevěnými stativy, jako je např. Erlebach (z kvalitního jasanového dřeva). Ten najde využití spíše v ateliérové fotografii.
Nezapomínejte na MAXIMÁLNÍ A MINIMÁLNÍ VÝŠKU
(nebudeme si přece ničit záda)
Obecně o stativu platí, že čím vyšší je, tím je lepší. Výšku pak můžeme vždy upravit posunutím středního sloupku. Občas se také hodí, aby úprava výšky umožnila fotit co nejblíže k zemi. Pokud se věnujete makrofotografii, určitě toho využijete. V tomto případě je lepší co nejvíce rozevřít nohy stativu (kvůli stabilitě) a ne fotit vzhůru nohama.
HMOTNOST STATIVU
Při používání lehkého stativu sice ulehčíte své kondičce, ale ubere tak výrazně na kvalitě svých fotek, které pořizujete třeba s delším časem. Lehoučký a snadno přenositelný stativ špatně odolává vibracím, kterým se prostě nevyhneme. Fotky můžou mít horší ostrost, než kdybychom je pořizovali „z ruky".
ZATÍŽENÍ STATIVU
Maximální zatížení udává, jaký nejtěžší foťák (včetně všeho příslušenství, které k němu namontujete) může stativ unést. Tato hodnota je ve skutečnosti hranicí hmotnosti, kterou na stativ umisťujeme. Měla by se pohybovat na max. 50% této hodnoty.
JAKOU KONSTRUKCI ZVOLIT
Tripody - vysokou stabilitu stativu zajišťují tři nohy, výbornou stabilitu a variabilitu povrchu zase zajišťují vyměnitelné a pohyblivé koncovky na nohách.
Monopody - stativy s jednou nohou. Účelně poslouží při tlumení vertikálních vibrací. Výhodou je také rychlost jejich použití a nízká hmotnost.
Ministativy - Hodí se spíše pro majitele malých kompaktních fotoaparátů. Využití je většinou pro fotografování ze samospouště.
JAKOU ZVOLIT STATIVOVOU HLAVU
Existují dva typy stativových hlav. Kulové hlavy umožňují rychlejší upnutí a nastavení polohy umístěného fotoaparátu. Jsou lehčí. Třícestné hlavy naopak umožní přesnější nastavení. Ocení určitě milovníci makra. S touto hlavou můžeme foťák oddalovat a přibližovat od předmětu v malých krocích, aniž bychom hnuly celým stativem. Tyto hlavy jsou ale většinou větší, robustnější a mají větší hmotnost. Důležitým bodem je také vodováha, kterou můžeme i dokoupit. Nemusím určitě říkat, k čemu slouží.
Rady na závěr
Při koupi stativu pamatujte také na to, že za dobrou kvalitu si budete muset něco připlatit. Hlavním rozdílem cen stativů je použitý materiál, ze kterého je vyroben. Platí tedy čím dražší, tím lepší.
Na trhu je velká řada stativů. Důležité je uvědomit si, v jakých situacích a v jakém fotografickém prostředí ho budeme používat. Zda se zaměřujeme na cestování, nebo fotíme většinou v ateliéru, zda ho budeme používat při tvorbě makro-fotek. Pokud si nejste jisti tím, zda stativ unese Váš fotoaparát v plné polní, vezměte vše s sebou do prodejny. Určitě Vám rádi poradí.