Trochu vás zasvětím do tajů líčení. Základem je určit typ osoby, která přišla. I kdyby jste se snažili sebevíc, „teplý" typ dívky nikdy nenalíčíte studenými tóny tak, aby jí to slušelo a navíc to vypadalo zajímavě. Jde pochopitelně také o to, co chcete nafotit. O to víc by měl make-up korespondovat s osobou, kterou se chystáte „napatlat". Jakmile budete vědět, jaký typ dívky máte před sebou, nestojí vám už nic v cestě začít si „hrát" s barvičkami. Fotograf vám většinou řekne co chce na modelce mít. Sama jsem fotografka, tak vím, jak těžko se někomu vysvětluje, jak chcete mít modelku nalíčenou. Jde to, stačí si jen uvědomit jak by co mělo vypadat.
Základem je pochopitelně podkladový make-up. Je nezbytné, aby jste použili barevný odstín co nejbližší odstínu okolní pleti jako je krk, dekolt, ramena. Je nežádoucí, aby byl vidět jakýkoli přechod make-upu. Další věc je typ make-upu, jsou různá složení a to na vodní či olejové bázi a pudrové make-upy. Používají se dle typu pleti modelky. Make-up patří vždy jen na vyčištěnou a krémem ošetřenou pleť.
Má-li modelka mastnou pleť - která je projevem především mladé pleti, ale může potrápit i v pozdějším věku, tzn. velké či ucpané póry, zvýšená produkce mazu, zánětlivá ložiska, akné, lesknoucí se pleť, použijeme NEMASTNÝ MAKE-UP, který obsahuje antibakteriální přísady, zmatňuje čelo, nos a bradu.
Má-li modelka suchou pleť - tzn. nemá viditelné póry, ale často pne, svědí a pálí, tvoří se na ní více vrásky, také se snadno podráždí a dělají se na ní šupinky. Použijeme MAKE-UP, který obsazuje OLEJ. Suché pleti totiž neprospívají vysušující pudry. Nejlepší je použít olejové make-upy a nanášet je na krémem dobře hydratovanou pokožku. Pokud je modelčina pleť velmi citlivá, vyplatí se vám pořídit hypoalergenní make-up z lékárny.
Má-li modelka normální pleť - tzn. žádné pupínky, žádné mastné odlesky. I normální pleť stárne, povadá a tvoří se na ní vrásky. I když je pleť normální, může se občas objevit pupínek nebo červené flíčky vlivem podráždění. U tohoto typu pleti stačí LEHKÝ MAKE-UP, záleží na věku a barvě pleti. Make-up by měl být hydratační, může obsahovat protivráskové a zpevňující přísady, ale ten je vhodný jen pro zralé modelky.
Má-li modelka smíšenou pleť - tato má výhody i nevýhody mastné a suché pleti. Mastná a lesknoucí se tzv. T-zóna - čelo, nos, brada, na kterých se objevují zvětšené póry a na lících naopak suché tváře bez dostatečné hydratace se zvýšeným rizikem tvorby vrásek. NEPOUŽÍVEJTE olejové make-upy. Mastnější část obličeje je nápadnější než ty suché. Nepoužívejte proto olejové make-upy s leskem, které zvýrazňují rozšířené póry v T-zóně. Vyberte make-up přesně určený pro smíšenou pleť. Pro tento typ je vhodný i pudrový make-up, který dokonale sjednotí barvu pleti. Většinou je k němu přiložená latexová houbička, se kterou po navlhčení změníte pudr v krémový make-up a ten pak vydrží na pleti po celou dobu fotografování.
Make-up se nejlépe roztírá prsty, je možné použít i houbičku, ale to je zapotřebí hlavně když potřebujete silnější vrstvu make-upu k zakrytí hodně „nerovné" pleti. Pokud má modelka přílišné kruhy pod očima je vhodné před nanesením make-upu použít podkladovou bázi, většinou se používají kontrastní barvy, což znamená, že na fialové kruhy pod očima použijeme žlutou podkladovou bázi , na žluté tedy fialovou, na červené tváře použijeme zelenou podkladovou bázi a na šedá a tmavá místa nejlépe bílou, jsou v lahvičkách jako make-up s aplikátorem. Nanášíme je prsty nebo štětečkem. Jakmile všude rovnoměrně naneseme make-up, celý ho zafixujeme pudrem. Pudr opět zvolíme dle barevnosti make-upu, je možné použít o tón tmavší, ale upozorňuji, že z tmavého make-upu už světlejší neuděláte.
před a po použití make-upu
Jen pro upozornění, ač se to nezdá obě fotky jsou jen vyfocené, ořízlé na stejný rozměr a zmenšené, žádné další úpravy nebyly provedeny.
Příště se můžete těšit na postup při líčení, které má vypadat velmi přirozeně, přikládám ochutnávku:
Text a foto: Jarmila Hasová, http://jirkova.wz.cz
Model: Ivana Loušová, agentura: www.kvmodelagency.webnode.cz