Přinášíme vám seznam jednoduchých a praktických rad jak se zachovat v případě, že budete mít to štěstí a potkáte v přírodě jednu z velkých evropských šelem. Rady co dělat a nedělat sepsali na svém facebooku Meetlynx s jejichž souhlasem je zde publikujeme.
Tento týden na Slovensku vodu klidného léta rozvířila zpráva, že byl medvědem ošklivě napaden fotograf. "No jen si to představte! Medvědů je tolik, že vás napadnou třeba při focení motýlků!", hřímali slovenští myslivci a tak nějak obvykle zase Ihali, protože celý incident způsobil daný fotograf svými chybami, které i sám přiznal. Abyste ovšem i vy nechybovali v situaci, když se třeba potkáte s jednou z velkých evropských šelem, nachystali jsme vám sumář jednoduchých rad.
1. Strach dobrý není, měj respekt!
Rys, vlk i medvěd jsou šelmy, pro které nejsme potravou. A v Evropě ani raritně, protože tady mají dost potravy přirozené. Proto se tato zvířata člověku vždy raději vyhnou a při kontaktu utečou. Jsme pro ně nebezpečím.
2. Nepřekvapuj, dej o sobě vědět!
Šelmy mají dobrý zejména sluch a čich. Půjdete-li po větru, dokonale vyloučíte kontakt se šelmami, ucítí vás daleko dopředu a zmizí. Proti větru už byste se mohli přiblížit, tak se v místech, kde se velké šelmy vyskytují, nesnažte chodit úplně neslyšně. Můžete třeba klidně mluvit nebo dělat zvuky netypické pro les. Dávejte pozor v hodně zarostlém terénu, kde mohou odpočívat. Když uvidíte mládě, pravděpodobně je někde matka. Je potřeba se z místa v klidu, ale bez otálení vzdálit.
3. Neutíkej, vzdaluj se v klidu!
Když už k setkání se šelmou na blízko dojde, i když ji překvapíte, většinou bez váhání uteče. Pokud se tak ovšem nestane, únik pro ni není bezpečný, neutíkejte. Všechny tyhle šelmy běhají rychleji a neutekl by jim ani Usain Bolt. Naopak je útěkem můžete vyprovokovat k akci. To se děje zejména u medvědů. Nedívejte se přímo na šelmu, dělejte jako by tam nebyla a klidně si něco mumlejte a pomalu vyklízejte místo kontaktu. Pokud po očku zjistíte, že vás následuje, cokoliv upust'te, abyste zaměstnali šelmí pozornost. A mějte na pamětí, že medvěd, který si stoupne, neznamená přípravu k útoku. Je to signál, že potřebuje vyhodnotit situaci, nasát pachy. Pak skoro vždy uteče.
4. Nebraň se, jen se chraň!
Když nepomůže nic z předchozího a šelma (nejčastěji medvěd) zaútočí, padněte na zem, stočte se do klubíčka a rukama si chraňte krk. Nedělejte nic dál. Nehybný nepřítel šelmu nezajímá. Znovu opakuji, nejsme pro ně jídlo, jen se cítila ohrožena. Většinou je útok jako obrana pouze předstíraný, maximálně to odnesete povrchovým zraněním. A určitě nepospíchejte se zvedáním, počkejte dostatečně dlouho, než šelma odejde. Jinak si zasloužíte další útok a možná i další sadu škrábanců.
5. S pejskem do teritoria šelmy jen na vodítku!
Poslední rada bude pro milovníky procházek s pejsky. Pejsci jsou zvědaví a mohou v teritoriu šelmy vyčmuchat místo, kde se schovává a odpočívá. Vyděšená šelma pak musí řešit štěkajícího psa a velmi často i majitele poblíž. To není dobrá kombinace a útokem to může odskákat pes i majitel. Mějte svého psího kamaráda vždy raději na vodítku. Kromě nebezpečí kontaktu s šelmou navíc zamezíte riziku, že si na vašeho miláčka vystřelí nějaký myslivec. A ti zastřelí ročně několik stovek psů pohybujících se volně.
Pevně věříme, že nebudete nikdy potřebovat více než první tři rady. Ostatně my se šelmám věnujeme, jezdíme za nimi po světe a je to spíš velká námaha nějakou vidět a většinou na velkou dálku. Když už se vám pozorování poštěstí, užijte si ho a nezapomeňte na respekt ke zvířatům, přeci jenom jsme u nich na návštěvě. A kdybyste snad ve svém okolí měli někoho, kdo se nadmíru bojí nebo dokonce brojí proti šelmám z důvodu bezpečnosti, pošlete mu naše doporučení.
A na závěr připojujeme ještě pár slov našeho kamaráda, filmaře Erika Baláže, který tráví v divočině velmi mnoho času, aby natočil skvělé přírodní dokumenty. Málokdo má tolik zkušeností s kontaktem s divokými šelmami jako Erik.
Foto v článku: Stanislav Duben