Pojem fotobanka je všem jistě znám. Dnes se budeme zabývat mikrofotobankou. Jaký je rozdíl?
Do klasické fotobanky máte možnost nahrát určitý počet fotek, přičemž za jednu můžete dostat několik stovek korun (popř. dolarů, pokud se jedná o zahraniční server). Počet zákazníků, kteří si Vaší fotku stáhnou, je ale velice malý. V mikrofotobankách se postup moc neliší. Rozdíl je v tom, že za jednu fotku dostanete „jen" pár centů. Počet stažení je ale daleko větší, tím pádem pro fotografy mnohem výhodnější.
Spousta fotografů, zabývající se touto problematikou potvrdí, že je pro ně výnosnější mikrofotobanka. Na internetu je jich velké množství a také spousta informací o nich. Je samozřejmě možné vyzkoušet je všechny a postupem času si zvolit tu pravou, která Vám bude vyhovovat.
Prvním krokem je registrace. Některé MFB požadují u registrace i oskenovaný doklad totožnosti (občanský průkaz, pas). Vaše údaje, pokud chcete, mohou zůstat utajeny tak, že zvolíte nějaké uživatelské jméno. Neměl by s tím být problém.
Některé MFB vyžadují zaslání 5 -ti zkušebních, reprezentativních fotografií. V jiných případech můžete nahrávat fotky ihned.
Rozhodně si dejte pozor na kvalitu i námět fotek, které do MFB posíláte. I nepatrné rozmazání, šum, kontrast nebo i špatný ořez fotky, znamená její zamítnutí. Schvalování fotek je většinou dost nekompromisní i co se týká jejich obrazového obsahu. Vyhněte se proto fotkám typu krajinek, zapadajícího slunce, kytiček, nebo domácích mazlíčků. Je obecně známo, že nejlépe se prodávají fotky lidí v určitých situacích, předmětové fotky a fotky designu.
Obrázky můžete nahrávat samozřejmě přímo ze stránek MFB a v některých případech i přes FTP server.
Je důležité také fotky správně zařadit. K tomu slouží klíčová slova (tzv. key words), podle kterých si klient fotky vyhledává. V tomto případě opravdu platí, že více je lépe. Pokud budete nahrávat své výtvory do některé ze zahraničních MFB, jistě se Vám bude hodit slovníček.
Vámi nahrané fotografie nejprve schválí administrátoři. Délka tohoto schválení je individuální dle každé MFB (hodiny, dny). Po jejich schválení jsou již automaticky k nahlédnutí potencionálním zákazníkům. Teď už jen sledovat jak se korunky sypou
Ukázkové fotografie vhodné pro mikrofotobanku
|
|
|
|
Přehled nejznámějších mikrofotobank
Shutterstock
Podle všeobecného názoru fotografů, je to ta nejlepší MFB na trhu. Má nejrychlejší prodej fotografií a nejkratší dobu schválení nahraných snímků. Požadují však zaslání 10-ti zkušebních fotografií, ze kterých musí být vybráno nejméně 7. Pokud se tak nestane, musíte čekat další měsíc, než to zkusíte znovu. Je také nutné zaslat kopii oskenovaného pasu (důležitá je ta stránka s Vaší fotografií). Další výhodou je uploadování fotek přes FTP server. Při zhruba 200 Vámi nahraných fotkách, můžete mít až 20 stažení denně. Důležité je vhodně vyplňovat klíčová slova. Určitě skvěle poslouží anglicko-český slovník.
Požadavky:
- Fotky nahrávat ve velikosti 4 Megapixely
- Je možné vkládat i vektorovou grafiku (obrázky jsou téměř vždy chváleny)
- Požadovaný formát je JPG.
Platba:
- Moneybookers
- PayPal
Dreamstime
Oproti ostatním MFB nepožaduje zaslání zkušebních fotografií. Toho často využívají začínající fotografové. Další výhodou je, že si můžete zvolit z více jazykových voleb (doufejme i v češtinu). Dreamstime drží velkou oblibu mezi grafiky, kteří zde hledají fotky. Počet stažení je sice nižší oproti ostatním MFB, ale výdělky jsou ve většině případů až o polovinu vyšší než na Shutterstock. Dokonce nabízí i placenou službu „Keywordování".
Požadavky:
- Fotky nahrát ve velikosti 3 Megapixely
- Je možné vkládat i vektory, ale nejprve je nutné nahrát jejich JPG verzi
Platba:
- Moneybookers
- PayPal
iStockphoto
Tato MFB je velmi oblíbená mezi „potencionálními zákazníky". Má ale spoustu nevýhod. Lze na ní nahrát pouze 15 fotografií týdně. Nahrávání je velmi pomalé. Není možné přes FTP server, ale jen přímo ze stránky, a to po jedné fotografii. Podmínky pro přijetí snímků jsou velmi přísné. iStock také požaduje vyplnění vstupního testu, čímž se výrazně liší od své konkurence. Test je v angličtině a tahák k němu zrealizoval pan Petr Václavek. Najdete jej na jeho stránkách http://petr.vaclavek.com
Požadavky:
- Fotky ve velikosti 2 megapixely
Platba:
- Moneybookers
- PayPal
Pár upozornění na závěr
- Pozor na kvalitu a obrazový obsah fotek. Neboli dvakrát měř a jednou řež. Rozhodně se vyplatí fotky „prohnat" nějakým programem (photoshop, ZonerPhoto Studio atp.)
- Vhodně zvolit klíčová slova
- Především trpělivost! První prodeje se nemusí dostavit ihned. I schvalování prvních fotek nemusí proběhnout podle Vašich představ. Neznamená to, že by se Vaše fotky nelíbily, nebo že by byli špatné. Je to třeba tím, že takových fotek má MFB v tuto chvíli hodně.
- Nové fotky přidávejte průběžně.