Držel jsem v ruce nový Nikon D850 a měl možnost zeptat se na důležité detaily, které zatím nikde buď jasně nezazněly, nebo se ke mně odjinud nedostaly. Nová profesionální zrcadlovka od Nikonu D850 oplývá spoustou superlativ a jde zatím asi o nejuniverzálnější zrcadlovku od Nikonu. Díky rychlosti focení, velkému rozlišení i možnostem fotit do malého RAWu a skvělému ostřícímu modulu z vlajkové lodi Nikon D5 jde jistě o skvělou volbu. Jak to ale je právě s těmi malými RAWy soubory, víte že má rychlost 9 snímků za sekundu ještě jednu podmínku kromě battery gripu? A s čím dalším je taky dobré počítat?
Nikon D850 - podstatné detaily
Datový objem pro 46Mpix rozlišení je obrovský
Focení s čipem 46Mpix má kromě úžasného detailu a možnosti opravdu značných výřezů několik podstatných technických nároků. Prvním je datový objem. Nekomprimovaný RAW soubor v 14bitové hloubce má cca 100 MB velikost. Při focení plnou rychlostí 9 snímků za sekundu to dělá datový objem 900 MB/s. I ta nejrychlejší současná paměťová XQD, ale zvládá zapisovat maximálně 440 MB za sekundu. Nejrychlejší karty tak dosahují cca polovinu potřebné rychlosti pro okamžitý zápis. Buffer 51 snímků, tak zaplníte odhadem za 7-7,5 sekundy a pak budete čekat. Jedno pořádné focení, z kterého si přinesete kolem 1000 fotek bude znamenat, že musíte mít na disku místo kolem 100 GB, takže pokud netřídíte opravdu rychle a razantně, počítejte tak 10-15 fotografování na 1 TB harddisk. Zálohy budou samozřejmě objemově taky hodně náročné.
Velká výhoda malého a středního RAW formátu - jak ale vzniká?
Ne každé focení potřebuje tak brutální rozlišení. Velkou výhodou se tak zdá možnost fotit do M a S Raw formátu. M o velikosti cca 20 Mpix a S o velikosti 11,4 Mpix. Nikde se ovšem nepíše jak menší rozlišení vzniká? Je to interpolací více fotodiod (pixelů), nebo se některé fotodiody vynechávají? Po konzultaci na předvádění Nikon D850 jsem se tuhle velice podstatnou informaci dozvěděl. Používají se jen některé fotodiody a pro rovné čáry se ještě používá nějaký speciální algoritmus. Bohužel tak více fotodiod navíc není využito pro interpolaci na snížení šumu. Menší rozlišení snížení šumu nepomůže, na to je lepší fotit do plné velikosti a zmenšením rozlišení zlepšit šum v postprocessu. Důležité upozornění menší RAW formáty jsou pouze 12 bitové.
Plná rychlost s batery gripem, ale s další podmínkou
Nikon D850 umí fotit rychlostí 7 snímků za sekundu, s batery gripem až 9 snímků za sekundu. Ale pozor, podstatná informace, která často v této souvislosti uniká, nestačí mít pouze
Postprocess vyžaduje opravdu brutální hardwarový výkon
Zkusmo jsem si přinesl domů jednu fotografii v RAW k otestování. Neměl jsem sebou vlastní paměťovou kartu a dostat na mobilní telefon bezdrátově fotografii o objemu 100MB už je celkem oříšek. Na Snapbridge pracující přes Bluetooth můžete díky rychlosti Bluetooth technologie rovnou zapomenout. Hardware pro postprocess dostane pořádně zabrat. Na novém přenosném počítači s processorem Intel Core i7 7th generace s 16 GB Ram a SSD diskem jsou citelné prodlevy při otevírání souboru, zpracování jakékoliv úpravy a například odšumění v Neat Image trvá okolo 1 minuty pro jeden snímek! U 12 Mpix fotek jsem zvyklý na rychlost v jednotkách vteřin. Pro plynulou práci je tak potřeba počítat s pořádně výkonnou pevnou stanicí osazenou hodně výkonnou grafickou kartou. Což mi pro případné zpracování fotek v terénu přijde hodně omezující.