Autoportrét je nejčastějším fotografickým námětem vůbec. A nejen fotografickým. Můžeme se s ním setkat i v malířském umění. Hlavním motivem autoportrétu je vyobrazení sebe sama. Tváře, ale někdy i celé postavy autora fotografie. Především originalita a neotřelé pojetí fotografie, by měli být základem.
Při fotografování vlastní osoby můžeme použít prakticky jakékoliv zařízení, klidně i mobilní telefon s fotoaparátem. Chce to zkoušet, a nakonec se výsledná fotka, se kterou budeme spokojeni, objeví.
Existuje několik možností, jak autoportrét pořídit.
Zrcadlením
Vyfotografovat se můžeme třeba proti zrcadlu. Při takovémto focení je velkou chybou odražení blesk a špatné stíny v obličeji. Ty závisí na dobrém osvětlení. Jako odraznou plochu můžeme použít třeba okno, nebo klidně i vodní plochu, vánoční ozdobu apod. Fantazii se meze nekladou. Autoportrét nás především reprezentuje.
-
Fotit můžeme jen obličej nebo i celou postavu.
-
Fotoaparát může být na fotce vidět, ale nemusí.
Stínohra
Fotografování zvláštními technikami je oblíbené. Obzvlášť stínohra. Stačí dlouhý polední stín a zajímavé pozadí a originální fotka je na světě. Obecně platí, že význam má jenom jeden stín. Druhý i třetí už je fotografická chyba. Proto je třeba dávat si pozor, kolik světelných zdrojů v okolí máme.
Samospoušť nebo dálkové ovládání
Výsledná fotka je v podstatě k nerozeznání od běžného portrétu foceného jinou osobou. Můžeme použít stativ (ve spolupráci s dálkovým ovládáním nebo režimem časovače) nebo můžeme fotografovat tzv. z ruky. Je dobré využívat prostředí a barevných kontrastů, protože prostředí má vypovídající hodnotu. Prozradí to, že tu fotograf skutečně byl.
-
Rozhodně používejte delší ohnisko objektivu. Vyvarujte se tak deformování obličeje.
-
Přístroj by měl mít možnost samospouště a okamžitého náhledu - usnadní nám to práci.
Samospoušt
Přístroj ostří při stisku spouště. Můžeme si tak pomoci nějakým předmětem, na který zaostříme a poté se posadíme (postavíme) místo něj. Také můžeme ostření zablokovat na určitou vzdálenost, kterou předpokládáme. Je jasné, že pokud fotíme samy sebe, máme více času a nikam nespěcháme. Proto můžeme zkoušet.
Hlavním bodem autoportrétu není jen vyobrazení sebe sama jako hlavního objektu fotografie. Na snímku by měli být patrné emoce, nálada, umělecký náboj i jistá dávka originality a experimentu. Dobrá fotografie musí umět zaujmout a přesvědčit, měla by být čitelná i pro ostatní kromě fotografa.
Určitě oceníme okamžitý náhled fotografie, kterou jsme právě použili. Výhodou digitálů je určitě to, že pokud se nám fotka nepovede (chybějící kus hlavy není dobrý autoportrét) můžeme jí hned smazat. Můžeme taky zkusit fotit pomocí sekvence snímků (sériové snímání). Jednak můžeme vybrat jednu dobrou fotku, která se nám líbí nejvíc, nebo můžeme prolnout např. pět fotek do jedné. Vše pak závisí na naší softwarové vybavenosti a fantazii.
-
Oblečení a pozadí by mělo tvořit příjemný kontrast a ne se navzájem tlouct
-
Zajímavě a dynamicky působí, když je osoba umístěna v jiné rovině než ve středové
Při fotografování autoportrétu můžeme použít barevné filtry. Prostředí tak můžeme situovat do snového prostředí. Poradit si samozřejmě můžeme i pomocí úpravy fotek v PC. Nejrůznějších barevných abstrakcí dosáhneme velkým kontrastem. U každé úpravy bychom měli myslet na to, že méně je někdy více.
Do autoportrétu můžeme zapojit i další postavy, není pravidlem, že na fotce musíme být vždy jen my. Musí být ale na první pohled patrné, komu zmíněný autoportrét patří.
Inspirace
Nakonec pár autoportrétů pro vaši inspiraci.