Povíme si tedy několik rad, které ale nemusíte přímo dodržovat. Připomínám, že důležitá je především originalita. Teprve focení takových záběrů pro Vás bude tím pravým rádcem a školou. Není nad praxi. Pokud máte ve své sbírce nějaký pěkný ohňostrojový úlovek, pošlete mi jej na e-mail. Ráda se podívám a Vaší práci pochválím. Takže - kolegové začínáme!
Projděte si terén
Ať už jste v pozici „objednaného profíka" a fotíte organizovaný ohňostroj, nebo jste na místě jako nezávislí pozorovatel - fotograf, je každopádně dobré projít si místo předem. Téhle rady se držte, mě se vyplatila pokaždé.
Pokud se jedná o organizovanou akci a ohňostroj odpalují profíci, je dobré, si předem promluvit s hlavním střelmistrem. Mnohdy dokáže dobře poradit minimálně vhodně stanoviště. Hodí se také rady typu: z jakého místa se bude odpalovat a kde je předpokládaný výbuch rachejtlí, v jaký čas akce vypukne, jak dlouho bude trvat. Dobře uvažujte také o tom, kam fouká vítr. Kouř může totiž znepříjemnit focení a pokazit výsledné obrázky. A věřte mi, ve většině případů to už PC nedožene.
Už před příchodem davů (mnohdy hodně ovíněných), na místě kde chcete fotit, rozložte stativ. Pozor na to, aby stál pevně.
Tím se dostáváme do pozice, jak vhodně vybrat budoucí stanoviště.
Snažte se maximálně využít podmínek okolí. Pozadí pro záběr můžete opřít jednak o nějaké výrazné a nerušivé objekty (např. domy), ale také můžete kouzlit s pozadím s vypovídající hodnotou jako je např. Karlův most, Pražský hrad apod.
Vyvarujte se tzv. rušivých světelných bodů, jako jsou světla veřejného osvětlení. Stanoviště zvolte tak, abyste zabírali spíš širší úhel záběru.
Necvakejte pořád do jednoho místa, buďte originální a točte se „na pětníku". Oceníte to. Více záběrů se dá koneckonců i pěkně propojit a může vzniknout kouzelná fotka plná efektů a světel.
Jakou techniku použít?
Pokud focení ohňostrojů berete vážně, určitě nezapomínejte na stativ. Tady opravdu pochopíte, jak důležitý pomocník to je. Budete pracovat s časy, které z ruky neudržíte a stativ Vám tak pomůže k ostrým a projasněným fotkám.
Pokud máte tu možnost, použijte i dálkové ovládání spouště. Další výhodou stativu je to, že ohňostroj uvidíte oběma očima, a ne jen skrz hledáček fotoaparátu.
Majitelé zrcadlovek jsou určitě v tomto směru ve výhodě. Co se týká objektivu, stačí ty s rozsahem 28 - 70 mm. Širokoúhlé objektivy nejsou příliš vhodné. Můžete také použít teleobjektiv, ale jen v případě, že snímáte celou scénu včetně pozadí a světelného zdroje (petardy).
Jak foťák nastavit?
Režim zvolte manuální a vypněte autofokus. N černé noční obloze by beztak nefungoval. Ostřete manuálně. Pokud používáte kompaktní foťák, zkuste použít clonu 8 - 11. U zrcadlovek je to clonové číslo mezi F11 - F16. Při delších expozičních časech dosáhneme ostrosti barev a obrazu.
Zkuste experimentovat s nastavením konkrétních hodnot (clona a čas). Vše závisí na síle ohňostroje, viditelnosti, velikosti záblesků apod.
Pokud jde o ISO, stačí nastavit hodnotu 100. Když bude hodnota vyšší, hrozí ztráta barevnosti.
Fotografování ohňostrojů je velké míře prováděno metodou „pokus - omyl". Výhodou digitální fotografie je určitě to, že fotky můžeme následně upravit pomocí vhodného softwaru a také to, že nepovedené snímky můžeme smazat.
Máte nějaké zajímavé záběry z letošního Silvestra? Pošlete mi je na e-mail, budu se těšit.
Kam vyrazit za ohňostrojem?
23.5.2009 IGNIS BRUNENSIS
Ohňostrojová mezinárodní exhibice na hladině Brněnské přehrady. Skvělá příležitost pro focení. Ohňostroj trvá 22 minut a pořádá ho česká společnost Barrandov SFX. Začátek akce je předpokládán na 22:30 hod
Novoroční ohňostroj Hradce Králové
1.1.2010 úžasná světelná show pod Královéhradeckými dominantami.
Ostatní ohňostroje se pravidelně pořádají v každém větším městě v rámci silvestrovských oslav.