Fotoreportáž Zombie Walk 2011 nás inspirovala k tomu, abychom Vám napsali pár rad a tipů jak fotit zombie. Respektive jak se na podobnou událost jako fotograf správně připravit, abyste měli co největší počet povedených a poutavých fotografií.
Příprava na focení zombie
Shromáždění informací
U podobných akcí ať už jsou pořádané pravidelně nebo jednorázově jsou obvykle dopředu známé informace. Co je třeba si důkladně nastudovat:
- Datum kdy se akce koná
- Čas kdy pochod nebo průvod začne
- V kolik a kde se mají začít účastníci shromažďovat a registrovat
- Kudy průvod povede, kde se bude zastavovat a něco se dít
- Kdy a kde akce končí
- Zda a za jakých podmínek se udílí akreditace pro fotografy
Příprava na focení
Kromě běžné přípravy fototechniky, jako je nabití baterií, výběr vhodných skel apod. je vhodné si na základě shromážděných informací udělat pár dní předem výlet a celou trasu pochodu si projít. Zároveň si prohlédnout místo kde bude probíhat registrace, odkud se bude vycházet a místa zastávek. Na každém z těchto míst si zkuste vytipovat vhodná místa na focení. Dívejte se kde je jaké pozadí, kde jsou vhodná a přístupná vyvýšená místa nebo naopak, kde je možné fotit z podhledu. Snažte se jít v podobném čase, abyste měli představu o světle které kde svítí a z jakého jde směru. V rámci přípravy bych doporučil také zkusit na zajímavých místech udělat pár fotek s různými ohnisky a podle toho pak vybrat vhodná skla pro určitá místa. Pokud víte dopředu, že potřebujete vyměnit sklo, můžete to udělat ve volné chvíli cestou a získat víc času pro focení na místě.Počítejte s tím, že kromě spousty lidí bude na akci také spousta fotografů, místo které si vyhlédnete může být obsazené jinými fotografy, nebo dav půjde jinak než jste předpokládali. Proto je vhodné mít na každé zajímavé lokalitě vytipováno více různým míst z kterých lze fotit zajímavé záběry a dle situace vybírat z již připraveného repertoáru. Čas strávený hledáním náhradního místa tak opět můžete věnovat focení.
Tipy pro přípravu
- Vyhlédnout si zajímavá místa
- Vyzkoušet v určitých lokalitách různá skla a vybrat ty vhodná
- Dát pozor kde sedo záběru pletou dráty vedení, kde může být na pozadí nebo v popředí nějaký rušivý objekt
- Vytipovat si víc míst pro každou zajímavou lokalitu.
Příchod na akci
Na místo srazu se snažte dostat s dostatečným předstihem. Pro větší akce alespoň 1-2 hodiny dříve. Máte tak čas obhlédnout registrační míst, pořešit akreditaci (pokud to lze, u akreditace většinou dostanete instrukce v kolik kam dorazit) a vyhlédnout si první hloučky a zombie pro focení. Můžete tak začít fotit jednotlivé masky samostatně a případně je poprosit o nějakou pózu nebo si je i někam nasměrovat. Jakmile se stanou součástí davu už spolupráci moc nečekejte.
Zombie pochodem vchod
A teď se připravte, že budete utíkat, popobíhat, šplhat na vybraná místa a strkat se o nejlepší místa na focení s horou dalších fotografů, do toho se přidá dav Zombií, které ne a ne dělat to co byste si představovali. Ideální je být v nějakém předstihu na místě které jste si vybrali, nebo alespoň tak, abyste zachytili zajímavé pózy či vybrané zombie.
Několik tipů pro focení v davu
- Zkuste na krátké ohnisko fotit od nohou nebo naopak nad hlavou
- Nastavte si režim A, ať máte pod kontrolou hloubku ostrosti a zbytek nechte na automatice. Dav počasí a světlo se může měnit a plný manuál není vhodný
- Pokud je hodně slunečné počasí dejte kompenzaci EV o 1/3 nebo 2/3 do mínusu. Zabráníte tak přepálení fotek
- Pokud můžete foťte do RAWu, v případě špatné exponované fotky lze z RAWu mnohem víc zachránit
Trocha focení na závěr
Po ukončení akce můžete zkusit vyfotit zajímavé fotky i při rozchodu účastníků či případném odmaskování zombií. A pak už vás čeká práce s výběrem a úpravou fotografií.
Máte nějaké další tipy a rady o které byste se rádi podělili? Budu se na ně těšit v komentářích k článku.
Foto: Václav Procházka, fotogalerie s dalšími fotkami