Konečně držíte v ruce vytoužený objektiv, v bazaru, u prodejce či vybalený z poštovního balíku. Co zkontrolovat a jak ověřit, že si ho opravdu máte nechat?
Čeho si všímat?
Na optice: Je nepoškrábaná, zachovalé a nepoškozené antireflexní vrstvy (i uvnitř, nejen na vnějšku předního a zadního členu)? Některé staré objektivy jde celkem jednoduše rozebrat, bohužel vnitřní antireflexy bývají daleko měkčí a méně odolné než vnější, snadno se poškodí.
Poměrně zákeřnou závadou, které si nezasvěcený nemusí všimnout je vlasové poškrábání čelní (někdy i poslední zadní) čočky od nešetrného čištění. V angličtině „cleaning marks"a na eBay se v popiscích objevují celkem často. Škrábanečky jsou vidět jednak pod určitým úhlem v dopadajícím světle, za druhé je spolehlivě objevíte při kontrole světlem – viz dále „finta k nezaplacení".
Závoj či zákal na čočkách, obvykle z odpařeného a zkondenzovaného maziva. V angličtině „haze". Jde vyčistit většinou dost složitě a riskujete poškození antireflexů – viz první odstavec.
Plíseň (houba, na eBay v angličtině „fungus") – výslovně se ujistěte že objektiv je BEZ plísně. Její případný výskyt znamená složité odstraňování s nejistým výsledkem. Plísně uvnitř optiky narostou, pokud objektiv ležel ve vlhčím prostředí. Projeví se jako vlákénka při průhledu objektivem, v případě masivního zaplísnění vlákénka splynou v porost. Zákeřné je, že nerostou jen na povrchu čoček ale u členů s vícenásobnými antireflexními vrstvami třeba jen v některé vrstvě, podle zákona schválnosti to nebývá ta svrchní. Zaplísněný objektiv nebrat!
Pokud víte že své objektivy nebudete nějaký čas používat a ukládáte je "do šuplíku", vřele doporučuji jako prevenci zabalit do plastového sáčku či prázdného lékárnického kelímku s víčkem a přidat polštářek s náplní z vysušeného silicagelu. Dá se (draze) koupit nebo (levně) vyprosit v prodejnách elektro či počítačové techniky. Vysušit lze v troubě či na topení. Velmi nouzově poslouží k témuž účelu sáček dobře vysušené rýže.
Počínající roztmelení optických členů objektivu. Vypadá jako malé bílé hvězdičky viditelné při průhledu skrz objektiv. Vážná a těžko odstranitelná závada, v žádném případě nebrat!
Bublinky ve skle – jediná „vada" která vadou není. Zejména v kvalitním německém optickém skle byly bublinky vzniklé tehdejší technologií výroby zcela běžné, neškodí, jsou brány jako vlastnost a dokonce důkaz kvality.
Finta k nezaplacení
Chcete-li vědět jak na tom objektiv opticky opravdu je, prosviťte jej odzadu silnější baterkou (sám používám miniaturní ale výkonnou LED svítilnu Zebralight) a dívejte se zepředu ale trochu zešikma, ne přímo do zdroje světla. Tak vás světlo neoslní, ale bezpečně zvýrazní prach, škrábanečky i závoje uvnitř objektivu. Podívejte se na fotografie takového zviditelnění na konci článku.
A nedivte a neděste se co vše objevíte ve svých stávajících, k plné spokojenosti používaných a krásně kreslících objektivech.
Prach uvnitř – rozumné minimum. Žádný je utopie, prosvícením vždy nějaký objevíte. Důležité je aby ho nebylo jak v cementárně.
Ostření, ostřící prstenec- hladký a rovnoměrný chod. Bez zbytečné vůle v krajních polohách. Částečně zatuhlé mazivo nemusí příliš vadit v létě ale problém nastane v zimě. Výměna maziva něco stojí a vyžaduje servis ale finanční katastofou není.
Clona – lamely nepoškozené, suché, beze stop mastnoty či rzi, při přiclonění se zavírají do pravidelného!!! mnohoúhelníku. Hladký chod clonového kroužku ve všech polohách. Nepravidelný otvor znamená minimálně mastnotu a postupné zhoršování problému nebo rovnou poškozenou lamelu či její uložení.
Clona u německých objektivů má být naprosto bez mastnoty. Není - li, lze řešit v servisu, ale pár stokorun si připravte. Oblíbené tvrzení prodejců „lehce zamaštěné lamely clony ale to je u takto starého objektivu normální a nemá vliv na funkčnost" budiž varováním. Dřív nebo později vliv na funkčnost bude. Navíc pokud se zamaštěný ale funkční objektiv používá při nižších teplotách, kdy mastnota ještě víc zatuhne, může se poškodit uložení lamel.
Objektivy ruské provenience bývají promaštěné daleko výrazněji, ale zase jsou bytelněji konstruované ala tank T34 a na mastnotu méně citlivé čili tady se mazivo na lamelách v rozumné míře dá tolerovat. Podtrhuji v ROZUMNÉ míře, zrovna teď mi na stole leží a do servisu poputuje Helios 44-2 jehož lamely v mazivu přímo plavou.
Přední filtrový závit – není někde naťuklý či promáčknutý? Lze bez problémů našroubovat filtr? Případné malé promáčknutí umí odborný servis vyrovnat – ale zase to několik stokorun stojí. Problém nastává když je přední hrana objektivu ne promáčklá ale jakoby zaražená dovnitř rovnoběžně s osou objektivu. To signalizuje tvrdý náraz, který mohl mít skryté následky i uvnitř objektivu. Takovému sklu je lépe se vyhnout.
Tubus kosmeticky odpovídá stáří (lehký otěr, setřená barva), bez důlků či promáčknutí. Šroubky nemají poškozené hlavičky či drážky (stopy neodborného rozebírání). Narezlé šroubky (nejen) u hliníkových objektivů mohou signalizovat delší uložení ve vlhkém prostředí a s tím související problémy. Hliník sice nekoroduje ale po delší době ve vlhku se pohyblivé díly mohou „zapéci" do sebe. Viděl jsem v odborném servisu Primoplan s nádherně zachovalou optikou, který tam už několik týdnů leží naložený do speciálního uvolňovacího roztoku, potřebuje odmastit clonu a nešel normálně rozebrat.
Pozor u objektivů s centrovaným zadním členem (např. oblíbený Biometar 2,8/80 a mnohé další), stopy rozebírání mohou znamenat neodborný zásah a rozcentrovaný objektiv nechat v servisu znovu seřídit je pracné a tedy drahé.
Přeji ať váš vybraný objektiv netrpí žádnými neduhy a dlouho a dobře slouží...
V příštím pokračování článku budeme nasazovat starý objektiv na tělo DSLR
(aneb bajonety, závity, redukce...)
Závěrem pár postřehů ke konkrétním sklíčkům
Carl Zeiss Flektogon 2,4/35
Vynikající sklíčko, nevídá se příliš často. Ujistěte se že uvnitř objektivu nic nechrastí. Uložení jednoho vnitřního členu má často tendenci se povolovat, v extrémním případě natolik že uvolněná čočka tříská do ostatních skleněných prvků. Pokud se vám povede tenhle ne zrovna levný optický klenot (parádně ostrý a minimální vzdálenost 20 cm - téměř netřeba mezikroužky) sehnat, doporučuji pro klid duše investovat pár stokorun do kontroly v odborném servisu.
Meyer-Optik Görlitz Primoplan 58/1,9
Objektiv proslavený pověstným kroužkovým bokehem. Sklíčko při plném odclonění např. proti Trioplanům znatelně měkčeji kreslící ale umí dodat snímkům zvláštní snovou atmosféru. Vyhledávaný a nekřesťansky draze placený. Používá se často v protisvětle - při koupi si proto dejte pozor na pošrábání čelní čočky. I mikroškrábanečky ("cleaning marks") vám velice výrazně změkčí kresbu a přidají nežádoucí reflexy. Antireflexní vrstvy na vnitřních členech objektivu jsou nezvykle citlivé, k poškození stačí málem i jen se křivě podívat a reálně třeba jen přejet měkkým štětečkem. Jakýkoliv náznak rozebírání na tubusu, známka toho že se někdo díval dovnitř, budiž tedy důvodem k velmi pečlivé prohlídce stavu antireflexů.
Slíbená ukázka využití "finty k nezaplacení"
Primoplan 58/1,9, dle snímků i zběžné prohlídky v pořádku. Po prosvícení je stav poněkud jiný - a ne že bych se z toho radoval, já snad dobrý Primoplan neseženu :-(
Meyer-Optik Görlitz Primoplan 58/1,9Meyer-Optik Görlitz Primoplan 58/1,9 - Prosvícení LED svítilnou odzadu zviditelnilo škrábanečky po nešetrném čištění ("cleanings marks") na čelní čočce. Neupravovaný jpg z fotoaparátu, jen zmenšeno.
Meyer-Optik Görlitz Primoplan 58/1,9Meyer-Optik Görlitz Primoplan 58/1,9 - Prosvícení LED svítilnou odzadu zviditelnilo škrábanečky po nešetrném čištění ("cleanings marks") na čelní čočce.
Neupravovaný jpg z fotoaparátu, jen zmenšeno.
Meyer-Optik Görlitz Primoplan 58/1,9Meyer-Optik Görlitz Primoplan 58/1,9 - Prosvícení LED svítilnou odzadu nelítostně zviditelnilo škrábanečky po nešetrném čištění ("cleanings marks") na čelní čočce.
Výřez 1:1, neupravený jpg zkopírovaný z fotoaparátu.
Kupujeme starý manuální objektiv (aneb jak nenaletět) – část první: Před koupí