Vyfoťte takové noční fotky, kterými vyrazíte svým přátelům dech. Nebudou vám chtít věřit, že jste je pořídili mobilem. Přijde vám to minimálně úsměvné? S mými praxí ověřenými radami to můžete zvládnout. Myslíte taky na ty šumící hrůzy, kde je sotva poznat co je na fotce? Zkuste tyto tipy a triky a uvidíte, že Vaše noční mobilní fotografie poskočí o ohromný skok kupředu!
U čtenáře předpokládám alespoň základní znalost fotografických termínů ISO, vyvážení bílé, clona, čas a co to je korekce expozice. Se základním cvakáním spouště v plně automatickém režimu si totiž v nočním focení nevystačíte.
Potřebné vybavení pro noční focení mobilem
1. Mobilní telefon
Mobil vyšší nebo vyšší střední třídy. Ať si výrobci telefonů tvrdí co chtějí, do low-end telefonů a také do střední třídy se kvalitní fotočipy zatím zkrátka nedávají. Je lepší koupit výběhový model, nebo rok až dva starý dřívejší top model z bazaru. Bude fotit lépe než dnešní nový mobil v nižší třídě. Na serióznější focení mobilem to zkrátka jinak nepůjde. Jaké mobily aktuálně fotí nejlépe můžete zjistit v žebříčku DxOMark Mobile.
Pokud jde o telefon s Androidem, je dobré pokud má verzi Androidu 5.0 a vyšší a pokud podporuje Camera v2 API pro fotoaparát v mobilu. Dá se to otestovat pomocí apliakce Manual Camera Compatibility, kde zjistíte jestli máte možnost manuální kontroly ovládání nebo v ještě lepším případě možnost fotit do RAW, což usnadní postprocess. Můj aktuální tip je Sony Xperia Z1 Compact, který sice nemá zatím žádnou podporu API v2, ale je navíc vodotěsný, takže se dá fotit i pod vodou. Jde marketingově starý top model, který výkonově nezaostává, fotí velice dobře, je rozumně veliký a dá se pořídit pod 7.000 Kč. Všechny fotografie v tomto článku jsou vyfocené právě tímto mobilem.
2. Stativ s držákem na mobil
V noci to zkrátka bez stativu nejde. Můžete si sice nouzově pomoct opřením telefonu o sklenici apod. Ale na delší časy je stativ nutný. Na mobil stačí malý stativ. Osobně mám rád kloubové, které jdou dobře umístit jak na stůl, tak třeba uchytit na větev, zábradlí a tak dále. Kromě stativu ještě potřebujete speciální držák na mobil, aby šel telefon na stativový šroub našroubovat. Ten stojí pár korun v čínském eshopu, nebo se dá třeba pořídit v Alze případně se podívejte na Heuréku. Často je k němu přibalen i ten stativ. Samozřejmě s daným držákem jde použít i klasický velký stativ.
foto: FocalLens.com
3. Aplikace pro focení s manuálním nastavením
Osobně používám telefon s Androidem, pro který doporučím placenou aplikace Camera FV-5. Pro iPhone a Windows phone můžete dávat tipy na vhodné aplikace v komentářích. To co nás hlavně zajímá je možnost nastavení ISO, vyvážení bílé, korekce expozice, nastavení času a ideálně i možnost fotit do RAW. Camera FV-5 má ovládání blízké zrcadlovkám, pro fotografy jde tak o nejlepších aplikaci kterou znám.
foto: camerafv5.com
4. Aplikace pro postprocess
Pro samotné focení není důležitá, ale následné úpravy dostanou z fotky opravdu maximum. Pokud zrovna nepoužíváte Photoshop, který je mimochodem pro fotografy je za velmi nízkou cenu, tak doporučuji použít Snapspeed, který je zadarmo a úpravy v něm jdou dělat snadno přímo na mobilu.