Rady pro postprocess
1. Černobílá může pomoct
Pokud se vám nepodařilo správně vyvážit bílou a nejde to už v postprocessu upravit, výsledný barevný nádech se vám nelíbí, nebo je ve fotce víc šumu než byste chtěli, zkuste převést fotografii do černobílé. Problémy s barevností tím vyřešíte a šum u černobílých fotek vypadá mhohem lépe než u barevných. Vyvolává to hezkou nostalgii po starých černobílých fotkách, kdy byl šum normální součástí vyvolávaných fotografií.
2. Zmenšením odšumíme a doostříme
Pokud nepotřebujete plné rozlišení fotografie a to nepotřebujete skoro nidky, protože dnešní top modely fotí do 8-20 Mpix a už z 5Mpix se dá udělat tištěná fotka A4, máme prostor nejen na případný ořez, ale hlavně ke zmenšení. Zmenšení má pro mobilní fotografii dvě velké výhody. Zmenšením se snižuje šum ve fotografii a také se fotka trochu doostří, což při kvalitě mobilních objektivů nebývá na škodu. Já osobně obvykle zmenšuji 20 MPix fotografie na polovinu, pro použití na webu pak ještě mnohem víc.
3. Světelně náročné scény poskládejte z více snímů
U světelně náročných scén je někdy dynamický rozsah mobilu zkrátka příliš malý. Nebojte se v takovém případě udělat ze stativu víc fotografí a pomocí korekce expozice fotit fotku na kresbu ve stínech a na kresbu ve světlech. Výledkem spojení přes vrstvy ve Photoshopu bude fotografie bez zbytečných přepalů s kresbou i v tmavších částech fotky.
Levá horní část fotky s lucernou je sloučená se zbytkem fotky komponované na světelnost dlažby a nápisu. Při expozici na 1 snímek docházelo na lampě k výrazným přepalům
Podělte se o další rady a ukažte své fotografie
Máte nějaké další rady a tipy, které pro noční fotografování mobilem používáte? Napište nám je do komentářů, kde můžete i odkázat na své noční fotografie a pochlubit se, jak vám naše rady pomohly.