Kromě záznamu fotografické talkshow o fotografování a ochraně přírody, pro ty kteří nestihli živé vysílání také přináším slibovaný seznam bodů, které jsem měl na "taháku s sebou" a který jsem nestihl probrat ani z půlky. Také se můžete podívat v klidu na všechny obrázky, které byly vysílány na pozadí rozhovoru ve slideshow.
Talkshow o fotografování a ochraně přírody
Z mého taháku, aneb na co si dát při focení přírody pozor
- Necpat se k žádnému hnízdu pokud to není vlaštovka v chlévě u babičky nebo špaček v budce na třešni. Ptáci se při hníznění nesmí vyrušovat a fotografování je bráno jako rušení. Více se můžete dočíst na Ptáci a zákon
- Mistrem se nestanete tím, že fotíte něco extra vzácného a ohroženého. Na internetu je nejspíš víc fotek střevičníku pantoflíčku nežli kopřivy dvoudomé. Fotku dělá hlavně dobré světlo a nápad nikoliv vzácný druh, kterého svým focením ještě víc ohrozíte.
- Na obvykle velmi plošně omezené lokality kytek (o některých zvířatech to platí taky) nadusává každý rok čím dál víc lidí ....těch co umí fotit i těch co mají DRLR týden o ajfounářích ani nemluvě. Často přehlédnou malé ještě nerozkvetlé semenáčky či malé rostlinky a pro fotku, kterou se jen někde pochlubí na sociální síti, zašlapou a poničí vzácnou přírodu.
- Pozor na úpravy okolí, prostříhávání či vytrhávání okolo kytky. Změní se tím radikálně mikroklima.
- Stejné je to s focením mláďat, zvířat. Stačí i jen chvíli ovázat větve, trávu a pak zakrýt, predátoři si všimnou kde mláďata jsou a uloví je.
- Kruhy kolem vzácných kytek. I vzácnou kytku jde dnes v pohodě najít na lokalitě protože kolem bývá vyválený kruh. Lépe je snažit se to minimalizovat. Ideálně by po focení nemělo být poznat, že jste na místě fotili.
- Problémové mohou být i workshopy na focení vzácných rostlin. Často jde o malý počet rostlin a jde o víc vlivů. Nejlépe chráněná kytka je ta o které se neví.
- Proč lidé fotí zrovna to nejvzácnější když ve valné většině jsou z toho fotky nejvýš na facebook. Jeďte do Bavorského lesa a foťte v tamním tierparku.
- Nebojte se jít fotit do Zoo. Zvířata jsou tam blízko a krásně se fotí.
- To co je vzácné v ČR například vlhy, dudci apod. Toho je jinde spousta. Částo je levnější a lepší dojet dál a místo nahánění jednoho chudáka ptáka mít kolem sebe hejna vybírat si co vyfotím a udělat mnohem víc lepší fotek. Pro vlhy je například výborná Srí Lanka
- Nehoňte se za vzácnostmi, vstaňte někdy za jasného počasí a rosy asi tak půldruhé hodiny před východem slunce a jděte na louku, kraj lesa nebo k vodě. Fotografie je kreslení světlem. Není to o objektu ale o tom jak ho ztvárníte.
- Lepší jsou workshopy, jak pro výsledné fotky tak pro zvířata, které se tak nestresují.
- Nepoužívejte na zfocení zvířat blesky, nebo jen minimálně
- Workshopové fotky v diskuzi přiznejte, není to žádná hanba a neuděláte si ostudu mezi odborníky, kteří to poznají.
- Získejte před focením o zvířeti a jeho chování co nejvíc informací. Budete tak ohleduplnější při focení a zároveň to bude bezpečnější i pro vás.
- Zajímavé tipy a místa získáte na internetu. Například u nás na FotoRadách se dozvíte kde fotit veverky v Mladé Boleslavi. Zase je dobré kombinovat to s informacemi o chování zvířat. Aby nebyly v zimním spánku, nebo třeba nebyla příliš plachá, nebo pro lidi nebezpečná (například jelen v říji)
Poděkování za pomoc s tímto tahákem a spoustu zajímavých podnětů, patří Jiřímu Skořepovi, Petrovi Krejzlovi a Janu Kuchynkovi.
Pokud máte k focení zvířat nebo čemukoliv z talkshow dotaz, napište to do komentářů pod článkem, rád zodpovím.