Boj se stabilitou
Technické překážky jsme téměř překonali. Téměř proto, že přidáním mezikroužků zvyšujeme nestabilitu celé sestavy. Pro běžné focení to není až tak podstatné, ale tady se pohybujeme v mikrosvětě, každé i jen drobné rozechvění je strašlivě znát. Navíc mezikroužky jsou jen jeden článek nestabilního řetězu. Jak tedy omezit pohybovou neostrost?
- Batery grip pryč. Pokud máte k tělu přidaný batery grip, sundejte ho. Zvýšíte tak stabilitu celého kompletu na stativu.
- Předklopené zrcátko, sice rozechvění zrcátka eliminuje použití živého náhledu, ale tohle nastavení zkrátka není na škodu.
- Dálková spoušť s časovačem. K focení použijte dálkovou spoušť raději s časovačem. I drobné rozechvění z ručního ostření případně drobné manipulace nemusí být vidět, pár vteřin do odpalu pro zklidnění rozhodně pomůže.
Ostříme ručně
Už při focení makro fotografie se obvykle nevyplácí spoléhat se na ostřící automatiku. U sněhových vloček pak na automatiku rovnou zapomeňte. Ideální způsob ostření je zapnout živý náhled (liveview) a místo které chceme mít ostré, maximálně zvětšit. Pak se pokuste pomocí manuálního ostření zaostřit tak, aby obraz vypadal na displeji co nejostřejší. V maximálním zvětšení se vám asi nepovede udělat úplně ostrý obraz, ale čím víc se mu přiblížíme tím lépe.
Dávejte pozor, že někdy i jen pustit objektiv znamená rozechvění a mírný posun těla fotoaparátu a tím rozostření. Důležité je tedy to co vidíte na displeji ve chvíli, kdy už se fotoaparátu nijak nedotýkáte.
Z hlediska praktičnosti je lépe, pokud k focení přistupujeme jako k práci s mikroskopem. Tedy pokud je fotoaparát upevněn na stativu a sklopený dolů, nehýbeme s ním. Místo toho hýbeme a nastavujeme podložku se sněhem, místo toho abychom hýbali fotící sestavou.
Sám používám provizorní řešení podobné tomu na obrázku místo sofistikovaného stolku. Jako podložku lze použít buď něco průhledného, aby šlo využít zadní osvětlení nebo deska s tmavou kontrastní barvou, ideálně černou či modrou, která zdůrazní chlad.
Dá se fotit i klasicky rovně, dobře třeba vypadají fotky napadané na zábradlí, kdy se pomocí správného nastavení clony, času a záblesku dá vzdálené pozadí úplně ztmavit, což dá možnost vločce hezky vyniknout, nastavit ovšem správně fotoaparát na stativu chce už velkou dávku trpělivosti a ideální je, pokud máte k dispozici makrosáňky.
Tip: Pokud na podložce vybíráte vhodné vločky dejte pozor aby se neohřály z vašeho dechu nebo tepla sálajícího z vašich rukou.