Z cest do Ostravy jsem nikdy nebyla příliš nadšená, návštěva tchyně, se kterou jsme si fakt "nesedly" a vidina úniku za čímkoli nulová. Borise Rennera jsem poznala až ve chvíli, kdy už bohudíky nebyl důvod do Ostravy za bývalou tchyní jezdit. Pojďte tedy dnes se mnou do Ostravy, za skvělým člověkem a vynikajícím fotografem „industrialu" Borisem Rennerem. Boris je členem Asociace profesionálních fotografů, a má na svém kontě řadu fotografických publikací i výstav. Mimochodem pokud byste si chtěli pořídit třeba jen jednu z Borisových knih, tak máte smůlu. Všechny jsou beznadějně vyprodány. Teď se jen bojím, v jakém jazyce přijde odpověď, protože tento rozhovor se odehrává virtuálně.
Borisi, jak je to možné? V době kdy se knížky kupují jen zcela výjimečně, jsou všechny vaše publikace totálně vyprodané. Myslíte, že je to tématem knížek? Fotografování industrialu není tak běžné a navíc vaše fotky jsou opravdu skvělé. Chystáte něco nového knížku nebo výstavu nebo nějaké překvapení?
Ostrava je krásné město! Je tady úžasná industriální historie plná šachet, vysokých pecí, výrobních hal, ale také nádherná příroda a moderní architektura. To vše namícháno vytváří obrovský potenciál pro fotografa a především milovníka Ostravy. V letošním roce bych měl vydat další fotografickou publikaci pod titulem "Ostrava mé město".
Co vás přivedlo k fotografování industrialu, opuštěných továren, dolů, těžních věží a dalších pozůstatků průmyslu? Neříkáte si někdy a dost teď budu fotit holky?
Holky fotím, ale jen ty svoje tři (manželka + 2 dcery). Fotit jsem začal teprve před 9 lety, jsem absolutní samouk, ale baví mě poznávat nová a nová tajemná zákoutí a snažím se snad netradičním pohledem nahlížet na současný život v Ostravě.
Před necelými deseti lety jste spolu s kamarády vytvořil web Ostravaci.cz. Stránky si získaly velkou oblibu nejen u fotografů. Ukazují Ostravu tak, jak jí málokdo z nás zná. Po 20 let jsem tam jezdila a vždy mi bylo řečeno, že v Ostravě nic k vidění není. Ale ono je a díky vašim fotografiím to víme. Kdo přišel na nápad tento web vytvořit a kolik lidí na něm nyní pracuje?
Nápad je to můj. Když jsem v roce 2005 začal s focením obecně, první motivy byly šachty a hutě v Ostravě. Poté následovala registrace domény ostravaci.cz a 16. 3. 2006 spuštění webu. V prvním roce fungování webu jsme byli tři nadšenci, v současné době přidávám na web fotografie nejen já, ale i přibližně 300 dalších návštěvníků serveru ostravaci.cz, kteří se mohou od roku 2010 bezplatně registrovat a vkládat své výtvory Ostravy a okolí. Velice zajímavou a navštěvovanou rubrikou je i historie Ostravy, kde pravidelně píše chytlavé příběhy "Dopisy bratra Maryčky Magdonové" Jiří Jezerský.
Kam mne v Ostravě vezmete, abych viděla ty nejzajímavější místa a vaše industriální poklady? Co se vám na Ostravě líbí?
Určitě do Dolní oblasti Vítkovice - takový průmyslový skanzen nemá v republice obdoby.
Důl Michal - zde zase bylo vše zachováno tak jakoby poslední horník odešel z práce právě včera... tedy expozice "posledního pracovního dne" včetně řetízkových šaten, strojovny, kantýny, dispečinku a také například ordinace lékaře. Velkou zásluhu na současném stavu má především současný ředitel a velký znalec hornické historie Ing. Zaspal.
LANDEKPARK - Krásné místo se spoustou zeleně, sportovních ploch a také bývalého dolu kde se dostanete až do podzemí. Genius loci jak vyšitý!
„Fotofárání" – není škoda, že skončilo? Jak probíhal váš workshop a co na fotografování v podzemí říkali účastníci?
Fotofární byl a asi stále je nejhlouběji pořádaný fotografický workshop v ČR - 700 metrů pod zemským povrchem. V roce 2010 a 2011 proběhly dva turnusy tohoto workshopu. První se konal na Dole Žofie v Orlové a druhý na Dole Jeremenko v Ostravě. Stále dostávám dotazy, zda budu organizovat další běhy, ale zatím váhám. Možná časem.... :)
Dalším vaším projektem je web Videominuta.cz. Časosběrná videa složená z nejrůznějších fotografií jsou velmi zajímavá a nápaditá. Seznámíte nás s ním?
Videominuta je vlastně propagační video o délce jedné minuty sestavené z fotek a videa. Síla tohoto projektu je především v tom, že se do jedné minuty snažím dostat vše podstatné tak aby bylo výsledné video zajímavé a zároveň aby nenudilo svou délkou. Tento produkt je směrován do segmentu firem a institucí, které chtějí zaujmout především na internetu svou prezentací.
Rozhodně je to velmi zajímavý začátek další zajímavé práce, která vás baví – videa jsou dělána srdcem a to se vždy pozná. Co plánujete „časosbírat"?
Opět se to vše točí kolem průmyslu a Ostravy. Poslední časosběry jsem dělal pro Dolní oblast Vítkovice, kde byl postaven gigantický Svět techniky a znovu uvedeno k životu nádherné Trojhalí Karolina. To jsou témata pro časosběr jako ulitá /tedy alespoň pro mne/.
Vaše fotografie jsou velmi specifické na úpravy a mají svůj rozpoznatelný rukopis. Jak upravujete?
Vesměs intuitivně ve Photoshopu - křivky, kontrast, barvy. Někdy cítím, že by fotografii slušelo černobílé provedení, ale většinou zůstávám věrný "barvě".
Vím, že máte velký zájem o historii Ostravy a okolí. Řekněte mi, s kým byste se rád setkal „na živo" a co byste chtěl vědět nebo vidět?
Vysněnou osobu nemám, ale určitě bych se alespoň na pár dnů ocitl zpět v čase kolem roku 1965 - v době kdy byla Ostrava , tou "pravou" Ostravou - šachty, hutě... Jako dítě si pamatuji na ta magická místa, ale nejjasnější vzpomínky mám na předmaturitní léta, kdy jsem trávil praxi na Koksovně Karolina (dnešní území kde stojí obchodní centrum Forum Nová Karolina). Koksovna v té době (1983) již samozřejmě nebyla v provozu, ale ta zákoutí se mi dostala pod kůži. Možná i to byl důvod, proč jsem začal fotit.
To nám to povídání uteklo... Jsme u naší poslední otázky: Jakou radu máte pro ty, kteří se chtějí fotografií živit?
Důležité je najít si to "své" téma a v něm se zdokonalovat - tedy fotit, fotit, fotit... Snažit se dát o sobě vědět pomocí internetu, výstav třeba v knihovnách a malých provozovnách, kavárnách.
Borisi, děkuji za příjemný rozhovor a slibuji, že všechna jmenovaná místa při náhodné cestě do Ostravy navštívím. A vy, milí čtenáři zde máte několik adres, kde najdete Borisovu práci – ostravaci, videominuta, fotofaraní a také možnost kontaktovat jej na Facebooku.
Zdroj: www.afop.cz - zde také naleznete další zajímavé rozhovory