Jan Šibík, éterická osobnost české fotografie, která dokumentuje hrůzné okamžiky našich životů i momenty štěstí a úsměvů z ulice. Jan Šibík nám každým dnem dokazuje, že se dá dobré street foto fotit i mobilem. Na Instagramu má více jak 3900 followerů a jeho pouliční fotky mobilem mají charakteristickou kresbu, tonalitu a emoční náboj. Zdali je lehčí fotit street foto mobilem nebo fotoaparátem se dozvíte v dnešním rozhovoru s fotografem, který je mimo jiné držitelem prestižní ceny World Press Photo.
Jan Šibík uspořádal desítky workshopů reportážní fotografie. Pracoval jako porotce v prestižních foto soutěžích. Kromě stovek reportáží z ČR podnikl 250 cest do všech koutů světa. V Czech Press Photo získal v různých kategoriích 47 ocenění a 2x hlavní cenu. V roce 2004 získal cenu ve WORLD PRESS PHOTO. Třikrát byl oceněn ve Fuji Press Photographer.
Co vás přivedlo k tomu, že jste začal fotit pouliční život na mobilní telefon a kdy to začalo?
Mobilem jsem začal fotit před 3 lety a hlavním důvodem byla zvědavost. Mám rád techniku, a tak jsem se ptal sám sebe, jak je možné, aby opravdu vynikající zahraniční fotografové fotili na mobil? Týdeník Time měl dokonce jako první na světě titulku vyfocenou na mobilní telefon. Tohle všechno mě dovedlo k tomu, že jsem si to musel vyzkoušet i já. Podle mě se mobilní fotka stala již samostatným žánrem fotografie.
Nechci však, aby si někdo myslel, že jsem se zbláznil, mobil je pro mě jen doplňkem zrcadlovky, kterou neodložím.
Copyright (c) Jan Šibík – Ho Chi Minh City, 2015
V čem vám fotografování na mobilní telefon vyhovuje?
Největší výhodou je, že si každý myslí, že jsem amatér, což si velmi užívám. Podstatné je i to, že mám mobil vždy po ruce.
Copyright (c) Jan Šibík – Ho Chi Minh City, 2015
Jaké používáte programy na úpravu fotek, jakým telefonem fotíte a proč dodržujete čtvercový formát?
Fotím na iPhone 6+, protože to je telefon, na kterém něco konečně vidím a vedle toho je skvělé jeho propojení s iPadem. Teď jsem fotil půl hodiny venku a než jsem došel domu, fotografie byly v tabletu, ve kterém jsem udělal výběr, který jsem trochu upravil v Hipstamaticu (objektiv Johny S a černobílý film AO_BW) a nahrál na IG. S tímto postupem mám fotku hotovou takřka okamžitě.
Zásadně fotím na čtverec, je to odlišné a baví mě komponovat do čtverce. Jakmile je ale něco důležitého, fotím to na zrcadlovku.
Copyright (c) Jan Šibík – Indie, Kalkata 2015
Černobílá nebo barevná fotka?
Opět se navracíme k té odlišnosti. Výše popsanou úpravu mám rád, líbí se mi, je to jiné než fotit na DSLR, ze které jsou mé fotky barevné. Většina fotek je černobílá, jen minimum jich je v barvě.
Copyright (c) Jan Šibík – Indie, Kalkata 2015
Jak dlouho jste na Instagramu, co vám na něm vyhovuje a sledujete zde i jiné fotografy?
2 roky a poslední dobou přidávám ideálně jednu fotku denně, někdy i dvě. Většina fotek, které dám denně na Instagram je z centra Prahy, kde na zrcadlovku nefotím. Na DSLR fotím většinou v zahraničí.
IG je mimo jiné i mým marketingovým nástrojem. Navíc má skvělou funkci – mapku, na které si najdu fotografie ze země, do které mám namířeno, díky čemuž vím, jaká místa navštívit a kde fotit.
Není jich mnoho, ale hodně vynikajících zahraničních fotografů dává fotky na Instagram. Patří mezi ně fotografové z Magnum Photos, Christopher Morris, Yuri Kozyrev, Carl de Keyzer, Daniel Berehulak, David Guttenfelder, Balasz Gardi, který měl jednu z prvních titulek v Timu z mobilu a iránský fotograf Ako Salemi, který má neskutečné fotky!
Copyright (c) Jan Šibík – Indie, Kalkata 2015
Jaké používáte nejčastěji hashtagy?
Místa, kde jsem, a potom #sibik, #prague, #streetphoto, #mobileonly, #mobilephone , #worksho. Konkurencí #sexygirl nejsem.
Vždy zdůrazňuji to, že je to foceno mobilem. Často dám název fotky (anglicky označení místa + iPhonephoto) a pak hashtagy.
Myslim si, že by na IG měly být fotky z mobilu, tedy alespoň u mě to bude vždy o fotkách z mobilu.
Copyright (c) Jan Šibík – Praha, Karluv most 2014
Followers na IG – organický nárůst nebo na tom nějak pracujete?
Organicky.
Copyright (c) Jan Šibík – Praha, Náplavka 2014
Vnímáte rozdíly v reakcích lidí, fotíte-li je mobilem nebo fotoaparátem?
Neuvěřitelné rozdíly. Jak jsem již psal, s mobilem mě nepovažují za fotografa. Díky tomu kolikrát vyfotím fotku, kterou bych se zrcadlovkou neudělal. Mobil lidé registrují podstatně méně a míň lidí mi též nadává. Navíc se dá při focení mobilem dobře mást. Teď jsem si v Thajsku koupil i tu tyčku. Ta je zmate úplně nejlépe – lidi si myslí, že fotíte selfie a při tom tomu tak není. Ale je to šaškárna a má přítelkyně se za mě stydí.
Copyright (c) Jan Šibík – Praha, Václavské náměstí 2014
Už si od Vás někdo koupil nějakou fotku pořízenou na mobilní telefon, nemáte v plánu výstavu mobilních fotek?
Před 14 dny jsem prodal první dvě fotografie z mobilu, z Indie. Oba zájemce překvapila kvalita fotografií o rozměru 30x30cm. Už dávno neplatí, že je nutné, aby měla fotka minimálně 300dpi. Navíc pixely vypadaly spíše jako zrno.
1. Výstava už proběhla. Jmenovala se SNAP! a byla složena ze série 10 fotek čtyř fotografů.
Copyright (c) Jan Šibík – Praha, Vodickova ulice 2014
Workshopy s mobilním telefonem…
Workshopy dělám již několik let (za necelé tři roky jich bylo 65 + 4 zahraniční), kvůli tomu očekávám úbytek zájemců. Potřeboval jsem pro to vymyslet něco nového. Jednoho dne mi na běžný workshop došel účastník i s mobilním telefonem a tak mne napadlo začít pořádat workshopy i pro lidi, kteří fotí mobilem. Chtěl jsem oslovit novou cílovou skupinu.
Bylo to pragmatické rozhodnutí. Do května tohoto roku jsou naplánovány 3 workshopy a zatím je z poloviny vyprodáno.
Copyright (c) Jan Šibík – Railay Beach, Thajsko 2015
Na workshopu lidem dávám rady a doporučení, aby si například vybrali pouze 1-2 aplikace a často je neměnili a hlavně aby si vybrali takové, které fotografie příliš nedeformují, neboť je důležité hlavně oko fotografa. Od teorie o užívání aplikací přejdeme k aktivnímu focení a celý workshop je završen zpětnou vazbou - rozborem 10 fotografií každého účastníka workshopu.
Doufám, že se tam s některými čtenáři AFOPu potkám.
Jana Šibíka můžete sledovat na instagramu a také na jeho stránkách www.sibik.cz
Zdroj: www.afop.cz - zde také naleznete další zajímavé rozhovory s osobnostmi české fotografické scény.