Každoroční unikátní výstava exotických motýlů v Botanické zahradě ve skleníku Fata Morgána trvá od 4.4. do 3.5.2009. Expozice je unikátní nejen svým rozsahem, ale i tím, že exponáty jsou živé a poletují mezi návštěvníky. Díky tomu, že motýli se ve skleníku i líhnou, je možné pozorovat a fotit jedinečné okamžiky, které se ve volné přírodě podaří zachytit jen vzácně.
Tropičtí martináči, otakárci a babočky pocházejí z anglického Stratfordu nad Avonem, kde se „vyrábějí“ v tamní motýlí farmě vzdálené zhruba
Otevírací doba je od úterý do neděle 9 - 18 hodin.
Vstupné pro dospělé je 120kč, pro děti a seniory 60kč (více o vstupném na stránkách fatamorgana.cz)
Podmínky a rady pro focení ve skleníku
- Pozor na návštěvní řád, dle kterého je zakázáno použití stativu. Pořízené fotografie nelze bez předchozího souhlasu Botanické zahrady využívat ke komerčním účelům. Pro fotografování pro komerční účely a ze stativu je potřeba získat předem povolení Botanické zahrady.
- V části s motýly je 85 procentní vlhkost vzduchu, po přechodu z venkovního prostředí se vám objektiv bude nějakou dobu mlžit. Nezapomeňte si tedy vzít s sebou vhodnou utěrku na objektiv (pozor i papírový kapesník může objektiv poškrávat).
- Pokud máte zrcadlovku, není moc vhodné měnit objektivy na místě (kvůli vysoké vlhkosti). Pokud objektiv opravdu vyměnit chcete, počkejte 15-20 minut než se vlhkost vzduchu vyrovná s tou, která byla ve fotoaparátu.
- Nezapomeňte být ohleduplní k ostatním návštěvníkům a hlavně živým exponátům, každým dotykem motýlovi zkracujete život.
- Protože expozice má až příliš velkou návštěvnost je vhodné jít brzo po ránu nebo ke konci otevírací doby, kdy skleník není plný exkurzí ze škol či nadšených rodinných výletníků. Občas není kvůli velké návštěvnosti ve skleníku příliš k hnutí.
Malá ukázka makrofotografií z výstavy
Nikon D90 + 60mm F/2.8 G Macro, ISO 1600, 1/125, F/11
Nikon D90 + 60mm F/2.8 G Macro, ISO 1600, 1/320, F/14