Úpravy fotografií
S dalším neduhem, s kterým se setkáte, je psí srst. Určitě už jste někde na internetu viděli různé fialové, modré nebo růžové psy. Ano, psí srst někdy na světle (zejména černá některých plemen), hází různé odstíny, které ale bohužel fotoaparát mnohdy ještě vynásobí a pak nezbude nic jiného, než takovou barvu srsti buď ponechat nebo ji následně v nějakém grafickém editoru upravit na původní barvu. Je celkem smutné, že mnozí špičkoví fotografové psů, kteří se pyšní nádhernými snímky, tuto vadu ignorují a nechávají psy s různými nádechy do modré :-/ O to smutnější, že to jejich fanouškům, kteří psy moc dobře znají, nevadí. Ono je sice milé jako pejskař a majitel vědět, že se srst naší border kolie v určitém světle a úhlu mění, hází odstíny do modra, hněda a tak podobně, ale při běžném pohledu je pes černobílý a každý to ví. Jako černou vidím jeho srst běžně, proč jí mít tedy na fotografiích jinak?! Změna na černou je pak velmi jednoduchá. Ve fotografickém editoru Adobe Lightroom nebo v Adobe Photoshop si naberu do kapátka barvu na srsti a stáhnu její saturaci, až se mi zdá, že má srst tu správnou barvu. Bohužel většina funkcí těch samých editorů na potlačení vad objektivů – chromatické aberace tohle neopraví nikdy v takovém rozsahu a s takovou spolehlivostí, jako, pokud si barvu upravíte změnou saturace, popř. ještě ztmavením či zesvětlením sami.
K úpravám bych ještě dodal, že je trendem velmi výrazně upravovat psí oči. Dnešní fotografie psů jdou trendem focení modelek a mnohdy fotografie psích miláčků vypadají, jako pořízené pro nějaký módní časopis. Já se snažím psy fotit více přirozeně, alespoň trochu je spoutat s přírodou a nedělat fotografie tak umělé. Ne vždy se to povede, ale zkouším se to tak dělat. Oči pejskům pak upravuji v Adobe Lightroom, kde pomocí štětce s nastavenou barevnou teplotou (u modrých a světlých očí do mínusu a u hnědých a tmavých očí do plusu), popř. kontrastem, zvýšenou či sníženou expozicí, lokálně oči upravuji. Pokud nepoužiji Lightroom, použiji nějaký z efektů pluginu Color Efex Pro od Nik Software pro Photoshop, který lokálně na fotografii nanesu, pomocí vrstev. Úpravy očí se snažím moc nepřehánět, není pak moc pěkné, když jsou oči tou nejvýraznější částí snímku a psi pak na fotografiích vypadají jako po dávce nějaké drogy.
Tolik k očím….Dalším problémem je doostřování. Díky rozdílné srsti různých plemen je ideální doostřovat každou fotografii jinak a nemít na všechny tzv. stejný metr. Některá srst vypadá opravdu velmi ošklivě, pokud to s doostřením přeženete a nikdo nemá psa s chlupy jako jsou štětiny divočáka .
Co se týká samotného ostření, je jasné, že ostříme na oko psa, popřípadě co nejblíže oku, pokud se na oko automatika nechytá. To hrozí zejména u černých psů s tmavýma očima atd. Osobně mám např. velké problémy s focením belgických ovčáků – Tervuerenů. Jejich tmavé masky a malé oči mi už na několika fotografiích nadělaly paseku. Navíc se jejich srst opravdu velmi špatně doostřuje, jen při malém přeostření už na fotce vypadá hodně nepěkně a tak nějak divně řádkovaně. Nejlépe se fotí plemena, kterým je do očí dobře vidět a mají je pěkně velké – osobně se mi dobře fotí border kolie. Ne nadarmo jsou jejich fotky všude, jsou poslušné, opravdu trpělivé a jejich oči jsou jako korálky. Jejich úprava v editoru je pak velmi snadná. Stejně jsou na tom i jiná plemena, border kolie jsem uvedl jen jako příklad a také mám s nimi nejvíce zkušeností.